Podle čeho vybírat kouče

16.04.2020

Každý z nás má v životě občas pocit, že by potřeboval nový impuls, změnu, jiný pohled na sebe sama, na své směřování... V tom může člověku výrazně pomoci kouč, který se stane jeho průvodcem na cestě k naplnění přání a cílů. V teorii to zní skvěle, ovšem má to jeden významný předpoklad - a to že si vyberete toho pravého kouče. Jenže jak?

Výběr kouče může být poměrně složitou záležitostí. Vždyť se jedná o člověka, jemuž se budete svěřovat se svými niternými pocity a kterému budete muset zcela důvěřovat! Stane se vaším parťákem, průvodcem, občas i vrbou, vzbudí ve vás spoustu emocí... Jak tedy zjistit, který kouč pro vás bude ten pravý?

Co já to vlastně potřebuji...

Ještě než se pustíte do samotného hledání, zkuste si ujasnit, proč vlastně kouče potřebujete. Máte pocit, že byste ocenili změnu v kariérním směřování? Chcete se vymanit z koloběhu neúspěšných vztahů? Potřebujete firemní koučink pro své zaměstnance? Nebo jste sportovec, jemuž by se hodil sportovní koučink? Zkrátka si sami pro sebe stanovte, v jaké životní oblasti byste potřebovali nový impuls. Není rovněž od věci popřemýšlet, zda se vám bude lépe o svých trablech mluvit s mužem, nebo ženou.

Kurz sem, certifikát tam

Většina z nás začne s hledáním nejspíš na internetu. A tam na vás jistě "vypadne" celá řádka koučů. Z webových stránek se u každého dozvíte spoustu různých věcí - ovšem jedno by rozhodně chybět nemělo. A to přehled vzdělání a kurzů, jež daný kouč absolvoval, a certifikátů či akreditací, které získal, případně zda je členem některé z oficiálních profesních organizací. To vám minimálně osvětlí, zda na sobě kouč pracoval a pracuje a zda není jen někým, kdo kdysi přečetl nějakou knížku o koučinku, podíval se na video o osobnostním růstu a vydává se za kouče. Zaměřte se také na uvedené reference. Ostatně když už jsme u referencí...

Janu znám, je skvělá!

Doporučení někoho známého je vždycky dobrým začátkem. Zkuste se tedy lidí ve svém okolí pozeptat, zda nemají nějaký tip na "osvědčeného" kouče. Možná budete překvapeni, kolik z vašich přátel se už do rukou koučinku svěřilo. Jen pamatujte, že každý člověk je "originál", a tak se klidně může stát, že zatímco vaší kolegyni kouč či koučka vyhovuje, vy si s nimi tak docela "nesednete". Z toho nemusíte mít černé svědomí, to je úplně normální. Zvolit takového kouče jen proto, že "Katka říkala, jak je skvělý", by se vám nemuselo vyplatit...

Z očí do očí

Navzdory všemu výše napsanému je však nejdůležitější osobní kontakt s potenciálním koučem. Pokud si totiž "nepadnete do noty", jsou všechna doporučení nebo certifikáty málo platné. Proto se nebojte kouče oslovit, promluvit si s ním a sjednat si první, nezávaznou schůzku. Osobní setkání je totiž nesmírně důležité. Zjistíte, zda mezi vámi a koučem funguje ta správná "chemie", zda ve vás vyvolává důvěru, zda neuhýbá vašim otázkám, jak pozorně vám naslouchá a jak na vás reaguje. A také jak na něj reagujete vy.

Kouč by pro vás měl být rovnocenným partnerem, neměl by ve vás vyvolávat ani pocit méněcennosti, ani nadřazenosti. Měl by ve vás vyvolat pocit, že on je tím člověkem, který vás provede na cestě ke změně. Že má dostatek zkušeností a empatie, aby se mohl vžít do vaší situace a pomoci vám. Ano, může se stát, že takových úvodních konzultací absolvujete několik, než najdete kouče, který vám bude vyhovovat. Ale věřte, že to rozhodně stojí za to!

Autor: Ing. Andrea Gawron, ACC (ICF)
Foto: Stockphotosecrets.com
 

Myslíte, že mohu pomoci i Vám?

Koučink. Slovo, které dnes slyšíme prakticky ze všech stran. Také máte pocit, že koučem se nazývá prakticky každý, kdo někdy někomu s něčím poradil? Pak vězte, že se skutečným koučem a koučováním má takový člověk nejspíš pramálo společného. Jak tedy odpovědět na otázku, co koučink ve skutečnosti je?

Léto se pomalu chýlí ke konci a většina z nás tak má už svou "dávku" dovolených pro letošní rok vyčerpanou. Že zrovna po návratu domů vybalujete kufry a máte pocit, že jste si během zaslouženého volna vlastně vůbec neodpočinuli a potřebovali byste alespoň další týden, abyste svému tělu a mozku dopřáli opravdový restart?

Kolikrát už se vám stalo, že jste strávili hodinu či dvě na poradě, která vůbec nikam nevedla, a pokud by se vás bezprostředně po jejím skončení někdo zeptal, o čem byla, nedokázali byste mu vlastně odpovědět? Podobnou zkušenost máme nejspíš všichni. Jak ale vést poradu tak, aby si z ní všichni zúčastnění odnesli to, co mají, a ne jen pocit...

S nízkým sebevědomím bojuje spousta z nás. Často stačí posměšná poznámka někoho z rodiny, přátel nebo třeba kolegů, a už se zmítáme v kolotoči pochybností o sobě samých - o svých dovednostech, svém vzhledu apod. Někteří z nás si negativní pohled na sebe nesou ještě z dětství. Jde vůbec takové nastavení mysli prolomit?

Čeká vás důležití jednání, pracovní pohovor, schůzka s klientem, nejdůležitější závod či utkání sezóny, ale vaše myšlenky se toulají všude možně, jen ne v přítomnosti? Namísto soustředění se na daný úkol, který stojí před vámi, vám mozek dokola přehrává ranní hádku s partnerem, nepříjemný rozhovor s učitelem vašeho potomka nebo třeba úřednicí z...

Změna je přirozenou součástí našich životů. Je hnacím motorem, který nás posouvá dál a nutí nás objevovat nové věci. Ovšem většinou tato změna přichází zvenčí, kdy se promění okolnosti, na něž se musíme adaptovat, abychom "přežili". Tak jsme od přírody naprogramovaní, náš mozek v rámci pudu sebezáchovy udělá vše pro to, abychom v nových podmínkách...

Jedním uchem tam a druhým ven. Také byste takto popsali většinu konverzací se svým partnerem či svou partnerkou? Máte pocit, že mluvíte každý o něčem jiném, že jsou reakce vaší drahé polovičky zcela neadekvátní tématu rozhovoru? Nejste v tom sami, tyhle situace zažívá v partnerství skoro každý. Ovšem to neznamená, že bychom na ně měli rezignovat.

Služby kouče můžete využít v nejrůznějších oblastech života, ve kterých toužíte po změně, nebo v situacích, kdy cítíte, že se vám nedaří dosáhnout vysněných cílů. Kouč je tu pro vás, když se vám nedaří třeba ve vztazích, v podnikání nebo na hřišti.

Každý z nás má v životě občas pocit, že by potřeboval nový impuls, změnu, jiný pohled na sebe sama, na své směřování... V tom může člověku výrazně pomoci kouč, který se stane jeho průvodcem na cestě k naplnění přání a cílů. V teorii to zní skvěle, ovšem má to jeden významný předpoklad - a to že si vyberete toho pravého kouče. Jenže jak?...