Výběr kouče může být poměrně složitou záležitostí. Vždyť se jedná o člověka, jemuž se budete svěřovat se svými niternými pocity a kterému budete muset zcela důvěřovat! Stane se vaším parťákem, průvodcem, občas i vrbou, vzbudí ve vás spoustu emocí... Jak tedy zjistit, který kouč pro vás bude ten pravý?
Co já to vlastně potřebuji...
Ještě než se pustíte do samotného hledání, zkuste si ujasnit, proč vlastně kouče potřebujete. Máte pocit, že byste ocenili změnu v kariérním směřování? Chcete se vymanit z koloběhu neúspěšných vztahů? Potřebujete firemní koučink pro své zaměstnance? Nebo jste sportovec, jemuž by se hodil sportovní koučink? Zkrátka si sami pro sebe stanovte, v jaké životní oblasti byste potřebovali nový impuls. Není rovněž od věci popřemýšlet, zda se vám bude lépe o svých trablech mluvit s mužem, nebo ženou.
Kurz sem, certifikát tam
Většina z nás začne s hledáním nejspíš na internetu. A tam na vás jistě "vypadne" celá řádka koučů. Z webových stránek se u každého dozvíte spoustu různých věcí - ovšem jedno by rozhodně chybět nemělo. A to přehled vzdělání a kurzů, jež daný kouč absolvoval, a certifikátů či akreditací, které získal, případně zda je členem některé z oficiálních profesních organizací. To vám minimálně osvětlí, zda na sobě kouč pracoval a pracuje a zda není jen někým, kdo kdysi přečetl nějakou knížku o koučinku, podíval se na video o osobnostním růstu a vydává se za kouče. Zaměřte se také na uvedené reference. Ostatně když už jsme u referencí...
Janu znám, je skvělá!
Doporučení někoho známého je vždycky dobrým začátkem. Zkuste se tedy lidí ve svém okolí pozeptat, zda nemají nějaký tip na "osvědčeného" kouče. Možná budete překvapeni, kolik z vašich přátel se už do rukou koučinku svěřilo. Jen pamatujte, že každý člověk je "originál", a tak se klidně může stát, že zatímco vaší kolegyni kouč či koučka vyhovuje, vy si s nimi tak docela "nesednete". Z toho nemusíte mít černé svědomí, to je úplně normální. Zvolit takového kouče jen proto, že "Katka říkala, jak je skvělý", by se vám nemuselo vyplatit...
Z očí do očí
Navzdory všemu výše napsanému je však nejdůležitější osobní kontakt s potenciálním koučem. Pokud si totiž "nepadnete do noty", jsou všechna doporučení nebo certifikáty málo platné. Proto se nebojte kouče oslovit, promluvit si s ním a sjednat si první, nezávaznou schůzku. Osobní setkání je totiž nesmírně důležité. Zjistíte, zda mezi vámi a koučem funguje ta správná "chemie", zda ve vás vyvolává důvěru, zda neuhýbá vašim otázkám, jak pozorně vám naslouchá a jak na vás reaguje. A také jak na něj reagujete vy.
Kouč by pro vás měl být rovnocenným partnerem, neměl by ve vás vyvolávat ani pocit méněcennosti, ani nadřazenosti. Měl by ve vás vyvolat pocit, že on je tím člověkem, který vás provede na cestě ke změně. Že má dostatek zkušeností a empatie, aby se mohl vžít do vaší situace a pomoci vám. Ano, může se stát, že takových úvodních konzultací absolvujete několik, než najdete kouče, který vám bude vyhovovat. Ale věřte, že to rozhodně stojí za to!
Autor: Ing. Andrea Gawron, ACC (ICF)
Foto: Stockphotosecrets.com