4 kroky k vyššímu sebevědomí aneb Jak být na sebe hodní

14.07.2020

S nízkým sebevědomím bojuje spousta z nás. Často stačí posměšná poznámka někoho z rodiny, přátel nebo třeba kolegů, a už se zmítáme v kolotoči pochybností o sobě samých - o svých dovednostech, svém vzhledu apod. Někteří z nás si negativní pohled na sebe nesou ještě z dětství. Jde vůbec takové nastavení mysli prolomit?

Dobrou zprávou je, že to jde. Musíte se ale naučit, jak svůj mozek přinutit, aby změnil váš pohled na sebe sama. Že se vám to zdá jako nesplnitelný úkol? Nebojte, poradíme vám, jak na to!

1. Hlavně pozitivně!

Je zajímavé, že když se lidé zamyslí nad svými silnými a slabými stránkami, většinou nemají problém vyjmenovat své zápory. Ale u kladů už si nejsou jistí a často stráví nějakou dobu přemýšlením, než se jim povede na nějaký přijít. Poznáváte se? Pak je na čase zapracovat na svém sebevědomí. A poznat vlastní hodnotu. Zkuste si vyhradit chvíli času, vezměte do ruky papír a tužku a začněte psát všechny své silné stránky a kladné vlastnosti. Žádná není příliš nevýznamná, aby se nemohla na seznamu objevit. Můžete zahrnout klidně i dovednosti či vlastnosti typu "dělám skvělé borůvkové knedlíky", "mám krásné oči", "vždycky chodím včas" apod. Mimochodem, tento seznam rozhodně nezahazuje, zdaleka není uzavřený - budete do něj jistě dále připisovat!

2. Tohle dokážu

Spousta z nás se bojí pustit do nových projektů, zážitků nebo významnějších změn, protože si dostatečně nevěří. A většinou zcela zbytečně! Přestaňte si namlouvat, že na něco nemáte. Naopak si dodávejte odvahu a říkejte si, že zvládnete vše, co si vysníte. A abyste se ve svém úsilí podpořili, klidně si povzbuzující věty (typu "to dokážu", "na to mám") opakujte nahlas a před zrcadlem. Kromě toho si zkuste i představit si sebe sama, jak se vám povedlo dosáhnout svého cíle. Kde jste? Jak se cítíte? Jste obklopeni lidmi, přírodou, nebo třeba doma? Zkrátka a dobře si v hlavě přehrajte obraz svého vítězství. Když nabídnete mozku takovouto představu, bude vaším spojencem v jejím přetavení ve skutečnost.

3. Nic mě nevyvede z rovnováhy

Stresují vás kvůli nedůvěře k sobě samému situace, kdy se máte setkat s větší skupinou lidí, kdy víte, že vás čeká složité vyjednávání, případně když máte před lidmi vystoupit? Zkuste se zamyslet nad tím, z čeho máte vlastně největší obavy. Že na vás všichni poznají, jak jste nervózní? Že nebudete umět správně zareagovat? Že nebudete umět odpovědět na otázku, již vám někdo položí? Ano, i to se může stát. Ale proč se kvůli tomu tak stresovat - nikdo neví a nezná všechno. Navíc si můžete situaci výrazně usnadnit, a to přípravou. Zkuste zapojit fantazii a představit si všechny otázky či připomínky, které by mohly na setkání vyplynout, a najděte na ně odpověď dopředu. Jistě, nejspíš není v lidských silách předem odhadnout všechny (to by dokázal snad jen jasnovidec), ale i tak si určitě budete mnohem jistější. Zkrátka nepodceňte přípravu a uvidíte, že se vám hned do žil vlije více sebevědomí!

4. Mám se rád/ráda

Spousta lidí, jež bojuje s nízkým sebevědomím, bojuje především s láskou k sobě. Zatímco pro druhé se tito jedinci často mohou rozdat a láskou k nim nešetří, na sebe zapomínají. Vidí na sobě jen chyby, ale nějak přehlížejí všechno dobré, co se v nich skrývá. A to je škoda. Takže pokud i vy cítíte, že máte vůči sobě v této oblasti dluh, zapracujte na sobě. Jak? Především se snažte přijmout sami sebe se všemi silnými stránkami i případnými chybkami. Pamatujte, že na světě neexistuje dokonalý člověk bez sebemenší chybky. Ostatně vaši blízcí vás mají rádi takové, jací jste. Takže se zkuste vidět jejich milujícíma očima. Mimochodem, pamatujete na seznam všech svých pozitivních vlastností a dovedností z prvního kroku? Když o sobě začnete pochybovat, hned si jej vezměte k ruce. A říkejte si u každé z položek, že právě proto se máte rádi. Jakmile o tom přesvědčíte sebe (a svůj mozek), máte na cestě k sebevědomí skvěle našlápnuto.

Nicméně může se stát, že budete na cestě k vyššímu sebevědomí potřebovat pomocnou ruku. A právě tu vám může podat kouč. Pokud máte pocit, že bychom spolu mohli na vašem úsilí stát se sebevědomým člověkem zapracovat, nezdráhejte se mě kontaktovat

Autor: Ing. Andrea Gawron, ACC (ICF)
Foto: Stockphotosecrets.com
    

Myslíte, že mohu pomoci i Vám?   

Koučink. Slovo, které dnes slyšíme prakticky ze všech stran. Také máte pocit, že koučem se nazývá prakticky každý, kdo někdy někomu s něčím poradil? Pak vězte, že se skutečným koučem a koučováním má takový člověk nejspíš pramálo společného. Jak tedy odpovědět na otázku, co koučink ve skutečnosti je?

Léto se pomalu chýlí ke konci a většina z nás tak má už svou "dávku" dovolených pro letošní rok vyčerpanou. Že zrovna po návratu domů vybalujete kufry a máte pocit, že jste si během zaslouženého volna vlastně vůbec neodpočinuli a potřebovali byste alespoň další týden, abyste svému tělu a mozku dopřáli opravdový restart?

Kolikrát už se vám stalo, že jste strávili hodinu či dvě na poradě, která vůbec nikam nevedla, a pokud by se vás bezprostředně po jejím skončení někdo zeptal, o čem byla, nedokázali byste mu vlastně odpovědět? Podobnou zkušenost máme nejspíš všichni. Jak ale vést poradu tak, aby si z ní všichni zúčastnění odnesli to, co mají, a ne jen pocit...

S nízkým sebevědomím bojuje spousta z nás. Často stačí posměšná poznámka někoho z rodiny, přátel nebo třeba kolegů, a už se zmítáme v kolotoči pochybností o sobě samých - o svých dovednostech, svém vzhledu apod. Někteří z nás si negativní pohled na sebe nesou ještě z dětství. Jde vůbec takové nastavení mysli prolomit?

Čeká vás důležití jednání, pracovní pohovor, schůzka s klientem, nejdůležitější závod či utkání sezóny, ale vaše myšlenky se toulají všude možně, jen ne v přítomnosti? Namísto soustředění se na daný úkol, který stojí před vámi, vám mozek dokola přehrává ranní hádku s partnerem, nepříjemný rozhovor s učitelem vašeho potomka nebo třeba úřednicí z...

Změna je přirozenou součástí našich životů. Je hnacím motorem, který nás posouvá dál a nutí nás objevovat nové věci. Ovšem většinou tato změna přichází zvenčí, kdy se promění okolnosti, na něž se musíme adaptovat, abychom "přežili". Tak jsme od přírody naprogramovaní, náš mozek v rámci pudu sebezáchovy udělá vše pro to, abychom v nových podmínkách...

Jedním uchem tam a druhým ven. Také byste takto popsali většinu konverzací se svým partnerem či svou partnerkou? Máte pocit, že mluvíte každý o něčem jiném, že jsou reakce vaší drahé polovičky zcela neadekvátní tématu rozhovoru? Nejste v tom sami, tyhle situace zažívá v partnerství skoro každý. Ovšem to neznamená, že bychom na ně měli rezignovat.

Služby kouče můžete využít v nejrůznějších oblastech života, ve kterých toužíte po změně, nebo v situacích, kdy cítíte, že se vám nedaří dosáhnout vysněných cílů. Kouč je tu pro vás, když se vám nedaří třeba ve vztazích, v podnikání nebo na hřišti.

Každý z nás má v životě občas pocit, že by potřeboval nový impuls, změnu, jiný pohled na sebe sama, na své směřování... V tom může člověku výrazně pomoci kouč, který se stane jeho průvodcem na cestě k naplnění přání a cílů. V teorii to zní skvěle, ovšem má to jeden významný předpoklad - a to že si vyberete toho pravého kouče. Jenže jak?...