3+3 situace, kdy na pomoc (ne)povolat kouče

21.04.2020

Služby kouče můžete využít v nejrůznějších oblastech života, ve kterých toužíte po změně, nebo v situacích, kdy cítíte, že se vám nedaří dosáhnout vysněných cílů. Kouč je tu pro vás, když se vám nedaří třeba ve vztazích, v podnikání nebo na hřišti.

Nicméně ani kouč samozřejmě není superman a ne každý problém je pro něj jako dělaný. Které situace si vyžadují pomoc jiného odborníka a které jsou pro kouče naopak jako stvořené?

Vztahy, co nikam nevedou

Zatímco všichni okolo vás září štěstím a láskou, zakládají rodiny nebo třeba slaví 10. výročí vztahu, vy už si ani nepamatujete, kdy jste byli naposledy s někým déle než pár týdnů. Nebo se právě nacházíte uprostřed další vztahové krize a už nevíte kudy kam, abyste o partnera či partnerku nepřišli. Ano, i to jsou situace, které se hodí pro koučink. Toužíte po změně, nechcete se vzdát, jste připraveni na sobě zapracovat a potřebujete průvodce či parťáka na nové cestě. A přesně tím se může stát kouč. Poskytne vám pohled "zvenčí", položí ty správné otázky a společně s vámi odhalí, proč v některých chvílích reagujete tak, jak reagujete, nebo proč ve vztazích opakujete ty samé vzorce chování. A tyto vzorce se společně pokusíte změnit.

Jenže...

Z výše uvedeného se může zdát, že kouč je vlastně takovým psychoterapeutem. Ale tak tomu není. Mezi koučem a terapeutem je zásadní rozdíl - zatímco psychoterapeut se zaměří na vaši minulost, pro kouče je podstatná především vaše přítomnost a budoucnost. Tedy ne že by jej to, co vás formovalo a určilo, kým jste dnes, vůbec nezajímalo! Nicméně minulost nebude hlavním tématem vašich schůzek s koučem. Máte-li pocit, že máte nevyřešené události, jež se vám kdysi staly, pak zvažte služby terapeuta. Pokud jste ale připravení dívat se dopředu a nastartovat změnu, vzhůru za koučem!

Práce, která nenaplňuje

Jak je řečeno v úvodu, kouč může pozitivně nastartovat i vaši kariéru. Tak například když máte pocit, že se vaše práce neubírá směrem, který byste si představovali, když vám hrozí syndrom vyhoření, když je pro vás práce jen prostředkem, jak si vydělat na nájem, nikoli "srdeční záležitostí" apod. Koučink vám pomůže i v případě, že máte problémy s řízením firmy nebo s podřízenými či kolegy. Zkrátka a dobře - díky koučově nadhledu a odbornosti můžete dát svému pracovnímu životu zcela nový směr. Dodáte si odvahu ke změně či rázným krokům, zjistíte, kam chcete vlastně směřovat, a ve výsledku vám práce bude přinášet radost.

Jenže...

Koučink poskytuje možnost přemýšlet nad sebou jiným způsobem a vidět věci z jiné perspektivy, staví člověka před nové výzvy a umožňuje zdolávat vrcholy. Neznamená to tedy, že by vám kouč předložil seznam bodů, jež musíte splnit, aby se vaše kariéra nastartovala správným směrem. S takovým požadavkem je lepší obrátit se na poradce, který po analýze situace sám načrtne další směřování firmy. Ano, i koučink k vyřešení problémů směřuje, ale není pomocí "zvenčí" - změna nevychází primárně od kouče, ale od vás samotných. Kouč je vaším průvodcem, partnerem v rovnocenném vztahu, nikoli "vyšší autoritou", jež vás diriguje a říká vám, co máte dělat. Máte pocit, že takový přístup je přesně to, co potřebujete? Skvělé, kontaktujte kouče!

Výsledky, jež nelámou rekordy

Že každý sportovec potřebuje kouče, je známá věc. Ovšem pozor, není kouč jako kouč! Ten, který se všem hned vybaví, je spíše trenérem, jenž se zaměřuje na fyzické výkony závodníka. Nicméně spousta sportovců potřebuje i kouče, který bude pracovat s jejich psychikou. Který jim pomůže zjistit, jak nejlépe využít vlastní potenciál, jak si zvýšit sebevědomí, kde všude se skrývají překážky na jeho cestě k úspěchu (a samozřejmě jak je odstranit). Sportovní koučink může být právě tím posledním článkem, který závodníkovi pomůže k vysněným rekordům.

Jenže...

Trénování svalů samozřejmě není tak snadné jako "trénování" mysli. Výsledky totiž nepřicházejí okamžitě a tak snadno. Jedna věc je po změně toužit a druhá se k ní skutečně odhodlat. Jistě, kouč vám pomůže, jak bude moci, nicméně to budete nakonec vy, kdo musí ve změně a procesu, který k ní vede, vidět smysl (dobrý kouč vám v tom všem samozřejmě pomůže). Jestliže ale požadujete jednoduchý úspěch bez nutnosti změn, koučink vám nejspíš nepřinese to, co jste od něj očekávali. Že to není váš případ a říkáte si, že je nejvyšší čas rozšířit svůj sportovní tým o dalšího člena? Pak je kouč tou nejlepší volbou!

Autor: Ing. Andrea Gawron, ACC (ICF)
Foto: Stockphotosecrets.com

Myslíte, že mohu pomoci i Vám?

Koučink. Slovo, které dnes slyšíme prakticky ze všech stran. Také máte pocit, že koučem se nazývá prakticky každý, kdo někdy někomu s něčím poradil? Pak vězte, že se skutečným koučem a koučováním má takový člověk nejspíš pramálo společného. Jak tedy odpovědět na otázku, co koučink ve skutečnosti je?

Léto se pomalu chýlí ke konci a většina z nás tak má už svou "dávku" dovolených pro letošní rok vyčerpanou. Že zrovna po návratu domů vybalujete kufry a máte pocit, že jste si během zaslouženého volna vlastně vůbec neodpočinuli a potřebovali byste alespoň další týden, abyste svému tělu a mozku dopřáli opravdový restart?

Kolikrát už se vám stalo, že jste strávili hodinu či dvě na poradě, která vůbec nikam nevedla, a pokud by se vás bezprostředně po jejím skončení někdo zeptal, o čem byla, nedokázali byste mu vlastně odpovědět? Podobnou zkušenost máme nejspíš všichni. Jak ale vést poradu tak, aby si z ní všichni zúčastnění odnesli to, co mají, a ne jen pocit...

S nízkým sebevědomím bojuje spousta z nás. Často stačí posměšná poznámka někoho z rodiny, přátel nebo třeba kolegů, a už se zmítáme v kolotoči pochybností o sobě samých - o svých dovednostech, svém vzhledu apod. Někteří z nás si negativní pohled na sebe nesou ještě z dětství. Jde vůbec takové nastavení mysli prolomit?

Čeká vás důležití jednání, pracovní pohovor, schůzka s klientem, nejdůležitější závod či utkání sezóny, ale vaše myšlenky se toulají všude možně, jen ne v přítomnosti? Namísto soustředění se na daný úkol, který stojí před vámi, vám mozek dokola přehrává ranní hádku s partnerem, nepříjemný rozhovor s učitelem vašeho potomka nebo třeba úřednicí z...

Změna je přirozenou součástí našich životů. Je hnacím motorem, který nás posouvá dál a nutí nás objevovat nové věci. Ovšem většinou tato změna přichází zvenčí, kdy se promění okolnosti, na něž se musíme adaptovat, abychom "přežili". Tak jsme od přírody naprogramovaní, náš mozek v rámci pudu sebezáchovy udělá vše pro to, abychom v nových podmínkách...

Jedním uchem tam a druhým ven. Také byste takto popsali většinu konverzací se svým partnerem či svou partnerkou? Máte pocit, že mluvíte každý o něčem jiném, že jsou reakce vaší drahé polovičky zcela neadekvátní tématu rozhovoru? Nejste v tom sami, tyhle situace zažívá v partnerství skoro každý. Ovšem to neznamená, že bychom na ně měli rezignovat.

Služby kouče můžete využít v nejrůznějších oblastech života, ve kterých toužíte po změně, nebo v situacích, kdy cítíte, že se vám nedaří dosáhnout vysněných cílů. Kouč je tu pro vás, když se vám nedaří třeba ve vztazích, v podnikání nebo na hřišti.

Každý z nás má v životě občas pocit, že by potřeboval nový impuls, změnu, jiný pohled na sebe sama, na své směřování... V tom může člověku výrazně pomoci kouč, který se stane jeho průvodcem na cestě k naplnění přání a cílů. V teorii to zní skvěle, ovšem má to jeden významný předpoklad - a to že si vyberete toho pravého kouče. Jenže jak?...